Retirees Honored at Annual Retirement Luncheon

2018 Okaloosa County School District Retirees

The Okaloosa County School District honored 106 retirees this year at the annual Retirement Luncheon held in early June. This year’s retiring class had a total of 2,458 years of service with an average tenure of 23.19 years.

There were 53 teachers, 10 bus drivers, 6 secretaries, 4 custodians, 11 Paraprofessionals, 2 Guidance Counselors, 7 Transportation Assistants, 2 Site Based Techs, 2 Speech Pathologists, and 1 of each of the following: Assistant Principal, Program Coordinator, Bookkeeper, Daycare Worker, Electrician, Interpreter, Library Assistant, Literacy Coach, and Lunchroom Worker.

The oldest retiree was 83 years old, the youngest retiree was 51, and 33 retirees had 30 years of service or more.

Thank you for your service and congratulations on your retirement!

  • Audrey Allen, Transportation Assistant, Transportation North

  • Paige Andre-Hudson, Teacher, EH, Shalimar Elementary School

  • Glenda Atkins, Teacher, Title I, Wright Elementary School

  • Sherrie Barker, Teacher, VE, Choctawhatchee High School

  • Felton Barnes, Teacher, Math, Shoal River Middle School

  • Guanda Bauer, Bus Driver, Transportation South

  • John Bernhardt, Lead Custodian, Kenwood Elementary School

  • Rhonda Brady, Teacher, PKD, Southside Primary School

  • Dethra Brame, Paraprofessional, 6-8, Shoal River Middle School

  • Mary Brogdon, School Secretary, Lewis School

  • Mitchell Brogdon, Site Based Tech, Maintenance Department

  • Diane Brown, Teacher, Title I, Longwood Elementary School

  • Loretta Bynum, Teacher, English, Pryor Middle School

  • Beth Chalker, Library Assistant, Longwood Elementary School

  • Marilyn Coon, Bookkeeper, Laurel Hill School

  • Robert Conrad, Bus Driver, Transportation North

  • Theresa Corbitt, School Secretary, Ruckel Middle School

  • Regina Crutchfield, Speech Pathologist, Walker Elementary School

  • Patti Debri, Bus Driver, Transportation South

  • Deana Deiler, Consulting Teacher, Professional Services

  • James Desnoyer, Transportation Assistant, Transportation South

  • Jeri Downs, Teacher, Music, Northwood Elementary

  • Barbara Faulk, School Secretary, Wright Elementary School

  • John Felten, Teacher, Science, Pryor Middle School

  • Deborah Ferguson, Teacher, Social Studies, Baker School

  • Helen Fisher, Bus Driver, Transportation South

  • John Flasco, Teacher, English, Meigs Middle School

  • Kenneth Fleming, Bus Driver, Transportation North

  • Patricia Florence, Daycare Worker, Wright Elementary School

  • Cynthia Frazier, Program Coordinator, Community Affairs

  • Connie Gainer, Transportation Assistant, Transportation South

  • Regina Gaskin, Teacher, Science, Niceville High School

  • Elizabeth Geoghagan, Guidance Counselor, Baker School

  • Timothy Geoghagan, Teacher, Social Studies, Baker School

  • Wayne Grandstaff, Bus Driver, Transportation North

  • Melinda Graham, Teacher, 4th Grade, Antioch Elementary School

  • Kay Green, Assistant Principal II, Florosa Elementary School

  • Jerry Gregory, Teacher, Agriculture, Laurel Hill School

  • Nancy Gregory, Bus Driver, Transportation South

  • Carole Hallenbeck, Transportation Assistant, Transportation Central

  • Vivian Hawn, Teacher, VE, Silver Sands School

  • Jean Hennion, Paraprofessional, ESE, Silver Sands School

  • Cynthia Henry, Teacher, 1st Grade, Longwood Elementary School

  • Keith Henry, Teacher, 5th Grade, Plew Elementary School

  • Leesa Holland, Teacher, 2nd Grade, Shalimar Elementary School

  • Charlotte Johnson, Teacher, 2nd Grade, Eglin Elementary School

  • Terri Jones, Speech Pathologist, Florosa Elementary School

  • Sue Jonke, Paraprofessional, ESE, Fort Walton Beach High School

  • Sharon Judah, Paraprofessional, ISS, Riverside Elementary School

  • Cynthia King, Teacher, 3rd Grade, Riverside Elementary School

  • Vera Kroeger, Teacher, English, Destin Middle School

  • Karyn Kuhl, Bus Driver, Transportation South

  • Rita Lamberson, Teacher, Social Studies, Ruckel Middle School

  • Tami Large, Paraprofessional, ESE, Edwins Elementary School

  • Delores Lavigueur, Teacher, 3rd, Northwest Florida Ballet

  • Vickie Lewis, Teacher, 1st, Riverside Elementary School

  • Rhonda Lindsay, Teacher, SLD, Davidson Middle School

  • Debra Livingston, Bus Driver, Transportation North

  • Amy Lowrey, Paraprofessional, Title I, Northwood Elementary School

  • Barbara Luna, Teacher, Foreign Language, Lewis School

  • Margie Martin, Teacher, Math, Fort Walton Beach High School

  • Francis Masar, Electrician, Maintenance Department

  • Pattie McClain, School Secretary, Mary Esther Elementary School

  • Stephen McCollough, Teacher, DOP, CHOICE

  • James McKinney, Custodian II, Niceville High School

  • Mary Mercer-Jordan, Transportation Assistant, Transportation South

  • Diane Meredith, District Secretary, Community Affairs

  • Patricia Migliori, Custodian, Edwins Elementary School

  • Cindy Moberly, Lunchroom Worker, Baker School

  • Sheryl Moreno, Teacher, PE, Choctawhatchee High School

  • Donna Mullins, Bus Driver, Transportation North

  • Cheryl Noah, Teacher, Social Studies, Destin Middle School

  • Randy Norden, Custodian II, Destin Elementary School

  • Janice Pace, Teacher, Reading, Davidson Middle School

  • Sheryl Parnell, Teacher, Autistic, Edwins Elementary School

  • Carmen Patterson, Teacher, Art, Ruckel Middle School
  • Wavie Poole, Paraprofessional, ESE, Silver Sands School

  • Gordon Rahmes, Jr., Teacher, Social Studies, Niceville High School

  • Patricia Richardson, Transportation Assistant, Transportation Central

  • Jeannette Robaldo, Teacher, Title I, Walker Elementary School

  • Nathanial Robinson, Site Based Tech, Maintenance Department

  • Patsy Robinson, Teacher, 3rd, Wright Elementary School

  • Wanda Robinson, Paraprofessional, Title I, Wright Elementary School

  • Maurice Rogers, Teacher, Homebound

  • Karen Rogers-Wooten, Teacher, PE, Richbourg School

  • Gail Sasnett, Transportation Assistant, Transportation South

  • Jan Shaffer, School Secretary, Fort Walton Beach High School

  • Larry Shipman, Teacher, EH, Shoal River Middle School

  • Barbara Smith, Teacher, PKD, Wright Elementary School

  • Pamela Smith, Teacher, English, Ruckel Middle School

  • Terri Steadman, Teacher, SLD, Shalimar Elementary School

  • Deborah Stump, Teacher, PKD, Florosa Elementary School

  • Marcia Thompson, Teacher, Reading, Niceville High School

  • Ellen Todd, Guidance Counselor, Florosa Elementary School

  • Mary Tucker, Teacher, Reading, Ruckel Middle School

  • Linda Tyce, Literacy Coach, Destin Middle School

  • Gayle Vickers, Teacher, Music, Bob Sikes Elementary School

  • Janet Walker, Teacher, Kindergarten, Longwood Elementary School

  • Charles Weems, Teacher, Drivers Ed, Crestview High School

  • Sueann Wilson, Paraprofessional, Northwood Elementary School

  • Teena Wilson, Interpreter, Walker Elementary School

  • Freda Wing, Teacher, 1st Grade, Northwood Elementary School

  • Debra Winters, Paraprofessional, ESE, Davidson Middle School

  • Rosemary Woolwine, Paraprofessional, K-5, Bluewater Elementary School

  • Lynn Worrall, Teacher, Math, Choctawhatchee High School

  • John Zirpola, Teacher, Technology, Pryor Middle School

     

In remembrance of those employees we lost this year:

  • Karen Azzariti, Bus Driver, Transportation Central

  • Evelyn Brake, Cleaner, Plew Elementary School

  • Yvette McKinnie, Lunchroom Worker, Elliott Point Elementary School

  • Philip Trexler, ROTC Instructor, Fort Walton Beach High School

Special thanks to the Nutrition Group for providing the delicious meal and to Pamela Smith for providing the wonderful music.

Please visit the OCSD Facebook page to see a photo gallery of this event!

Promote to Latest News
Off